Sk

Cz

Služby

"Všetko, čo hľadáte u nás s istotou nájdete.."
services

Vieme, čo potrebujete

relax
Vaša spokojnosť je našou prioritou, tešíme sa na návštevu !

Miestny salaš

Pozývame Vás na návštevu tradičného slovenského salaša


salaš

Salaše patria na Slovensku medzi najstaršiu tradíciu, pretože ovce boli od nepamäti nerozlučne späté so životom miestnych obyvateľov najmä v regiónoch Orava a Liptov.
Poskytovali mlieko, syr, mäso a vlnu a vyžadovali nenáročnú a pomerne lacnú opateru.Na jar, keď už bolo dosť paše, sa zamiešali medzi ovce aj mladé barany a vyhnali sa pásť. Každý gazda mal záznam koľko kusov oviec dodal na pasenie. Na jeseň sa ovce vracali a evidovali. Správcom salaša bol salašník, inak vážený občan v dedine, ktorého volili gazdovia na jeseň pri rátaní. Okrem účtovných vecí patrilo k jeho hlavným úlohám vybrať vhodných pastierov do funkcie baču a valachov. Hlavným organizátorom života na salaši bol bača. Ovce pásol len zriedka, väčšinou varil a zberal syr, prekladal na lúkach košiare a zabezpečoval stravu. Mal pomocníkov – valachov, ktorí pásli, dojili a starali sa o ovce.

salaš

Miestný salaš je vzdialený od privátu Vila Rhea asi 15 minút chôdze ( na mapke je poloha salaša znázornená ako bod "B"). Návštevníci si tu môžu pozrieť naživo ako sa doja a pasú ovce, prípadne ako sa vyrábajú niektoré výrobky z ovčieho mlieka.
Toto všetko je umocnené nádhernou prírodou a výhľadom na majestatnú panorámu Vysokých Tatier. Samozrejmosťou je možnosť kúpy pravého ovčieho syra a žintice. Po dohode s bačom si môžu návštevníci objednať údené oštiepky a bryndzu.
Všetky výrobky sú vyrábané tradičným spôsobom za použitia výlučne ovčieho mlieka (t.j. bez pridávania kravského mlieka) a dodržaní všetkých hygienických noriem.


Ponúkané výrobky z ovčieho mlieka:


  • žintica sladká a kyslá
  • ovčí syr
  • údené oštiepky
  • bryndza
salas salas Vazec bryndza ovci syr salas pod tatrami ostiepky

Mapa


Zväčšiť mapu

Kontakt na majiteľa salaša:
Andrej Halčin
tel.:+421 918 588 111

Video

Podporte nás