Sk

Cz

Služby

"Všetko, čo hľadáte u nás s istotou nájdete.."
services

Vieme, čo potrebujete

relax
Vaša spokojnosť je našou prioritou, tešíme sa na návštevu !

Múzeum - ľudových tradícií

muzeum ludovych tradicii

Radi Vás privítame v našom menšom múzeu - expozícii poľnohospodárskeho náradia a ľudových tradícií Važca.Múzeum má dokumentovať život, bývanie, prácu, zvyky a obyčaje našich važeckých ľudí. Nie menej významné je poznať prekrásny, nenapodobniteľný važecký kroj, mužský i ženský, v plnej jeho nádhere.
Tento dom je azda jeden z najstarších domov vo Važci a má originálny prívlastok - Kaštiel. Je to z toho dôvodu, že v starom Važci pred požiarom v roku 1931, kedy boli v prevažnej miere drevené domy, tento dom bol jediný, ktorý bol poschodový, teda ozajstným kaštieľom. Súkromné múzeum založil a sprístupnil v roku 2001 jeho majiteľ Ján Kováč. Darovaním, zozbieraním a odkúpením pripravil a nainštaloval stálu expozíciu " ľudová kultúra Važca ". Je to výstava odevu-krojov, remesiel - kováčskej, stolárskej a obuvníckej dielne. História je priblížená aj cez veľmi staré fotografie. muzeum

Tradičné remeslá

Obuvníci mali stále robotu, lebo šili obuv súkennú (kapce pracovné i na sviatok), čižmy ženské ako súčasť kroja. Známi boli obuvníci: Matalík, Mucha, Šeďo-Mlynarčík, Prcín. Konkurovali im domáci „šustri“, ktorí šili po dlhých zimných večeroch pracovnú súkennú obuv, tzv. „krátke kapce“. Každý mal aký-taký potrebný „vercajg“. Ako pracovná obuv plne vyhovovali, boli pohodlné a hlavne lacné.
Vo Važci, až približne do konca 2. svetovej vojny boli dvaja kováči - Silvaj, Urban, neskôr Chovan a mali stále robotu vo svojom odbore. Išlo najmä o opravy vozov, rôzne príslušenstvá ku každodennej práci (sekery, reťaze, pluhy, brány a pod.) Osobitnou činnosťou týchto remeselníkov bolo podkúvanie rožného dobytka a koní. Bola to špeciálna, vysoko kvalifikovaná práca a mohol ju vykonávať len ten, kto mal v znení firmy „kováč a skúšaný podkováč“. Podkúvali sa letnými a zimnými podkovičkami. muzeum vazec

Domáce práce

Osobitnou kapitolou v živote našich predkov bolo spracovanie ľanu, ktoré prakticky trvalo celý rok počnúc zasiatim semena až po vyrobené plátno. Veď práve plátno bolo základným materiálom nielen na zhotovenie mužského a ženského kroja, ale aj na iné ďalšie potreby, napr. plachty, vrecia, pracovné obrusy „zolníky“.
Obyvatelia Važca sa v minulosti poväčšine venovali poľnohospodárstvu a prácam, ktoré boli úzko späté s chovom domácich zvierat.
Ovčiarstvo, chov dobytka, drevorubačstvo a poľnohospodárstvo boli hlavné činnosti obyvateľov starého Važca. Neskôr, po vybudovaní Košicko-bohumínskej železnice v roku 1871, boli vytvorené pracovné príležitosti mnohým mužom, ba aj ženám. Bol to zásadný zvrat v živote dediny a jej obyvateľov.

muzeum vazec

Domácnosť

Obytné domy, hospodárske budovy (sieňa, humno, maštale) boli skoro výlučne drevené, rozsiahle lesy poskytovali dostatok stavebného materiálu potrebného k stavbe. Najstarší typ rodinného domu bol „važecký typ domu“, pozostávajúci z prednej izby, pitvora zadnej izby a komory. Ďalšie časti obydlia boli hospodárske objekty.
Predná izba slúžila ako hlavný obytný priestor: obývací priestor, spálňa ba i kuchyňa, kde bola kachlová pec. Nábytok bol jednoduchý. Základným zariadením bol stôl v kúte medzi oknami do ulice a na dvor.
Pozdĺž stien pod oblokmi boli drevené vyrezávané lavice s operadlami. V rohu za stolom bola malá skrinka, kde sa ukladali náboženské knihy (Kancionál - ľudovo „Tranoscius“, Spevník, Biblia) a okuliare. Neodmysliteľnou súčasťou „prednej izby“ bol drevený vyrezávaný rám, kde boli poukladané maľované taniere, hrnčeky a krčiažky ako dekorácia. Rám bol upevnený na čelnej stene nad oknami do ulice.


Návštevné hodiny :

Pondelok - Nedeľa-(po telefonickom dohovore)
8 - 18 hod.

tel: +421 (0) 44 529 43 95
mobil: +421 908 092 586

- vstupné je dobrovoľné


Zväčšiť mapu

Video

Podporte nás